Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Merak Ettikleriniz

DİŞ ÇEKİMİ SEBEPLERİ NELERDİR?

Tedavisi veya restorasyonu yapılamayan harap olmuş diş veya diş kökleri, Kanal tedavisi ile sonuç alınamayan dişler, Osteomiyelitiste ve kiste etken dişler, Gömük, sürmemiş veya artı dişler, Yaygın periodontal doku yıkımı olan dişler, Ortodontik tedavi nedeniyle malpoze dişler ya da yer kazanmak için çekilmesi gereken.

20 YAŞ DİŞLERİN ÇEKİM ENDİKASYONU NEDİR?

Perikronitis, pulpitis, restore edilemeyen çürükler, ilerlemiş periodontol hastalıklar, ortodontik amaçlı, kist varlığı, malpozisyon, kronik ağrı, komşu dişim köküne zarar vermesi gibi durumlarda yirmi yaş dişleri çekilebilir.

DİŞ ÇEKİMİ SONRASI AĞRI OLUR MU?

Diş çekimi sonrası ağrı, ödem, trismus (çenenin kısıtlı hareketi), ekimoz, kanama, alveolit (kuru soket) durumu görülebilir. Kontrol edilemeyen durumlarda doktorunuza başvurup gerekli medikal tedavi ve operasyon bölgesine müdahale gerekebilir. Genelde ağrı durumu kontrol altına alınır.

ÇENE YÜZ BÖLGESİNDE ABSE NASIL GELİŞİR VE TEDAVİSİ NEDİR?

Abse içinde nekrotik odku, bakteri kolonileri ve ölü lokositlerin olduğu sınırlı cerrahatli iltihabtır. Akut veya kronik seyreden iltihabi durumlarda akut durum geçinceye kadar medikal tedavi (antibiyotik + analjezik) uygulanır, abse draneji yapılıp, kronikleşmesi beklenir. Abse nedeni diş ise ya çekilir ya da cerrahi yoldan tedavi edilir. Bazen de endodontik (kanal tedavisi) tedavi uygulanıp abse odağı yok edilir.

KİST NEDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İçi sıvı madde ile dolu çevresi epitelle çevrili patolojik olanlardır. Çoğunlukla devital dişlerde, kök kanalından kök ucuna doğru kronik irritasyonun devamı sonucunda gelişirler. Kist etrafındaki kronikte rezorbsiyon görülür. Tedavisi, genellikler ilgili diş ve dişlerde dişlere apikal rezeksiyon denilen patolojik alana yapılacak cerrahi işlemle alanın temizlenmesidir.

TEMPOROMANDİBULAR EKLEM HASTALIKLARININ NEDENİ NEDİR?

Kötü yapılmış restorasyonlar, erken diş çekimi, bruksizm. Eklem travmaları (kazalar, diş çekim). Akut romatizmal enfeksiyonlar. Dislokasyon ve sublüksasyon. Gelişim bozukluğuna bağlı bazı hastalıklar. Kondil kırıkları, disk yırtılmaları.

Adresimiz

Kurtköy Mah. Ankara Cad.
No:430 Pendik-İstanbul

info@dentolya.com

+90 216 378 96 98

Pazt - Cmts: 09:00-23:00

Pazar: 10:00-23:00

Uygulamalarımız

Android İphone

Bizi Takip Edin

© 2021 - Dentolya I Tüm Hakları Saklıdır