Periodontoloji

Diş Eti Tedavisi Hakkında Herşey

PERİODONTOLOJİ NEDİR?

Dişler ve dişlerin etrafındaki dokuları inceleyen, bu dokularda meydana gelen hastalıkların teşhisi, tedavisi ve tedavi sonrasında sağlığın korunmasını amaçlayan diş hekimliğinin bir bölümüdür. Periodontolojinin tedavi kapsamında diş eti çekilmeleri, diş eti iltihapları, diş etlerinde büyüme, diş taşı temizliği, erken veya geç dönemde görülen periodontal hastalıklar yer alır. Sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak – pütürlü bir görünümü vardır. Ağız ve diş bakımına yeterli özen gösterilmez ise diş etlerinde iltihaplanmalar olabilir.

DİŞ ETİ İLTİHABI (GİNGİVİTİS) NEDİR?

Diş eti iltihabı, yaygın olarak bakteriyel kaynaklı enfeksiyonların yol açtığı bir hastalıktır. Yetişkin bireylerde diş kaybının başlıca nedenlerinden bir tanesi gingivitistir. Basit bir hastalık olan diş eti iltihabı genellikle dişlerin uzun süre ve düzenli fırçalanması ile diş ipi kullanımı sonucunda kısa bir süre içerisinde iyileşir. Fakat gerekli önlem alınmazsa hastalık ilerleyerek ağızda farklı bölümlerde de iltihap oluşumuna neden olabilir ve ciddi periodontal sorunlar ortaya çıkar.

DİŞ ETİ İLTİHABI BELİRTİLERİ NELERDİR?
 • Çiğneme yapabilmekle birlikte beslenme problemi ortadan kalkar.
 • Yüzde ve dişlerde estetik görüntü sorununu çözmeye yardımcı olur.
 • Eksik diş tedavisinde yapılacak olan köprü ve sabit protezlere nispeten çevre dokuların sağlığını korur.
 • Total dişsiz (bütün dişlerini kaybetmiş) hastalarda protez dişlere tutuculuk sağlar. Hastaların ayrıca sabit protez diş istemesi durumunda tüm çenede takıp çıkartılan protez olmayacak şekilde planlama yapabilme şansımız doğar.
 • Kısmi dişsiz hastalara yapılan hareketli bölümlü protezlerdeki çevre doku zararından ve metal kroşelerin (kancaların) estetik olmayan görüntüsünden kurtulmuş olunur.
 • Eksik diş boşluğuna devrilen komşu dişlerin bozulan sentrik kapanış ilişkisi, oklüzyonda oluşabilecek fonksiyonel sıkıntılar eklem problemlerinin tetiklenmesinin önüne geçilir.
 • Çekilen diş yerindeki çene kemiğinin zamanla rezorpsiyonu (erimesi) sorununun nispeten yapay diş kökleri (vidalar) ile önüne geçilmiş olunur. •  
 •  
 •  
 •  
 •  
DİŞ ETİ İLTİHABI NEDENLERİ NELERDİR?

Diş etlerinin içinde kalan yiyecek artıkları ve plaklar diş eti iltihabına neden olur. Diş plakları, ağız bakımının yetersiz olduğu durumlarda zamanla sertleşip tartara (diş taşı) dönüşebilir. Tartarlar da zamanla diş eti iltihaplarının oluşumuna neden olur. Eğer gerekli önlem alınmazsa diş eti çekilmeleri ve dişin etrafını saran kemiklerde erimeler olur. Zamanla dişler sallanmaya başlar.Bazı durumlarda farklı nedenlere bağlı olarak da diş etlerinde iltihaplanmalar olabilir. Diş eti iltihabının nedenleri arasında Sigara kullanımı, Diyabet, Bazı ilaçların kullanımı (kortikosteroidler, oral kontraseptifler, kemoterapi ilaçları, kalsiyum kanal blokerları vb.), Kırık dolgular, Dişlerdeki yapısal bozukluklar, Gebelik, Genetik faktörler vardır.

DİŞ ETİ İLTİHABI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İyi bir ağız bakım rutinine hastanın uyum sağlaması çok önemlidir. Profesyonel diş eti bakımı, hastalığının tedavisinin temel taşıdır. Diş hekimleri tarafından dişlerdeki tüm plaklar, tartarlar ve diğer bakteri ürünleri ortadan kaldırılır. Bazı özel aletler, lazer veya ultrasonik cihazlar yardımıyla uygulanan bu işlemler iyileşmeyi hızlandırır. Ardından gerekli ise diş restorasyonları uygulanmalıdır. Ağız ve diş yapısı ile uyumlu olmayan protezler değiştirilmelidir. Diş temizliğine engel olacak sorunlar elimine edilmelidir. Periodontal ve gerekli tedaviler bittikten sonra hastaya agiz hijyen eğitimi verilmelidir ve evde uygulaması gereken tedavi planı anlatılmalıdır. Diş eti iltihabı sorunu yaşayan kişiler günde 3 kez dişler ve dilin uygun teknikle fırçalamalı, düzenli diş ipi kullanmalıdır. Genellikle antiseptik ve antiinflamatuar içerikli gargaraların kullanımı da önerilmektedir. Diş hekimlerinin önerileri doğrultusunda belirlenen tedavi planının uygulanması ile hastalık en geç birkaç hafta içerisinde kendiliğinden iyileşecektir. leri periodontal hastalıklarda cerrahi müdahele gerekebilir.

Diş eti hastalıklarından korunmak için; her gün dişler düzenli ve etlkili şekilde fırçalanmalı, diş araları diş ipiyle temizlenmelidir. 6 ayda bir mutlaka diş hekiminize kontrole gitmelisiniz. Varsa diş taşları temizlenir. Böylece diş etinde oluşacak enfeksiyonlar önlenir. Düzenli ağız bakımı yaptığınız ve düzenli hekim kontrolüne gittiğiniz takdirde diş eti iltihabına yakalanma riskiniz çok azdır.

Adresimiz

Kurtköy Mah. Ankara Cad.
No:430 Pendik-İstanbul

info@dentolya.com

+90 216 378 96 98

Pazt - Cmts: 09:00-23:00

Pazar: 10:00-23:00

Uygulamalarımız

Android İphone

Bizi Takip Edin

© 2021 - Dentolya I Tüm Hakları Saklıdır