Genel Anestezi ve Sedasyon

Anestezi Hakkında Merak Ettikleriniz

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizde tam teşekküllü ameliyathanemiz mevcut olup Genel Anestezi veya Sedasyon ile tedaviler  (Diş Çekimi, Diş eti tedavisi , İmplant, Diş dolgusu, Kanal tedavisi vb.) kliniğimizde uygulanmaktadır. Genel anestezi ameliyathane ortamında ve anestezisyen kontrolünde hastanın, verilen ilaçlar etkisiyle bilinç kaybı yaşaması durumudur. Hasta yapılan işlemle ilgili hiç bir şey hatırlamaz. Diş hekimliğinde genel anestezi en çok korku, anksiyete ve ileri cerrahi işlem gerektiren durumlarda uygulanmaktadır.

SEDASYON NEDİR?

Sedasyon, bazı ilaçlarla, hastanın bilinci kaybolmaksızın oluşturulan derin uyku halidir. Hasta işlem süresince derin bir uyku halinde olsa da bilinci açık olduğu için diş hekiminden aldığı sözlü komutları yerine getirebiliyor. İşlem sırasında anestezi uzmanı, hastayı monitörize ederek nabzını ve tansiyonunu takip eder. Hastanın havayolunu açık tutabildiği, fiziksel uyaranlara ve sözlü komutlara uygun cevabı verdiği ve bilincin baskılandığı bir durum olarak tanımlanan bu yöntemde, özellikle çocuk hastalar işlemden sonra diş hekimine geldiklerini bile unutmaktadırlar. Hasta, operasyon sonrası ilaçların etkisi ile ağızda yapılan tedavi işlemini, ağrıyı, hoşlanmadığı sesleri, vb. hatırlamayacağından psikolojik travmaya da maruz kalmaz. Sedasyon sadece sedatif gaz koklatılması ile yapıldığından genel anestezi risklerini taşımaz. İşlem sonrası hastanın kendine gelmesi çok çabuk olmaktadır.

SEDASYON VE GENEL ANESTEZİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Sedasyon işleminde hasta normal nefes almaya devam etmektedir. Genel anestezi işlemlerinde ise solunum entübasyonla olur. Entübasyon işlemi için hastalara damar yoluyla verilen kas gevşetici ilaçlar hastanın geç uyanmasına sebep olur. Sedasyon işlemlerinde ise hasta işlem bitiminde, çok kısa sürede kendine gelebilmektedir. Kan yoluyla sistemik dolaşıma her hangi bir ilaç verilmez, sadece gazla (koklayarak) hasta uyutulmaktadır.

SEDASYONUN RİSKİ VAR MIDIR?

Sedasyon işlemi son derece güvenli bir tedavi yöntemidir. Ancak kullanılan ilaçlara bağlı olarak yan etkileri, alerjik reaksiyonları görülebilmektedir. Bu yan etkiler uzman bir ekip kontrolünde hızlı ve kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir, genel anesteziye göre karşılaşma ihtimali daha düşüktür.

SEDASYON KİMLERE UYGULANABİLİR?

Diş hekimi korkusu olan tüm hastalara, Uzun süreli işlemleri tek seansta bitirmek isteyen hastalara, Mide bulantısı, kusma ve öğürme refleksi sebebiyle diş tedavilerini yaptıramayan hastalara, Çocuk, yetişkin, sağlıklı veya engelli tüm hastalara uygulanabilir.

Adresimiz

Kurtköy Mah. Ankara Cad.
No:430 Pendik-İstanbul

info@dentolya.com

+90 216 378 96 98

Pazt - Cmts: 09:00-23:00

Pazar: 10:00-23:00

Uygulamalarımız

Android İphone

Bizi Takip Edin

© 2021 - Dentolya I Tüm Hakları Saklıdır