PROTEZ DİŞ TEDAVİSİ

Protetik diş tedavisi kaybedilmiş, bütünlüğü bozulmuş dişlerin işlevini ve estetiğini yeniden kazanmak amacıyla uygulanan tedavi şeklidir. Diş kayıplarının neden olduğu çiğneme, konuşma problemleri ve estetik kayıplar için çözüm sunar. Protetik diş tedavisi yöntemleri arasında: Hareketli protezler (tam protezler, bölümlü protezler, hassas protezler) ve Sabit protezler (kron, köprü, lamine, onley ) yer alır.

HAREKETLİ PROTEZLER

Hareketli diş protezleri, kişinin istediği zaman takıp çıkarabildiği apareylerdir. Çok sayıda diş eksikliğinin mevcut olduğu, sabit köprü protezi yapılmayan kısmi dişsizlik ya da tam dişsizlik durumunda kullanılır. Hareketli protezlerin farklı tipleri vardır:Total (tam) protezler, Parsiyel (kroşeli) protezler, Parsiyel (hassas) bağlantılı protezler.

TOTAL (TAM) PROTEZLER

Ağızdaki tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda uygulanan apareylerdir. Tam protezlerle hastanın dudak ve yanak dolgunluğu da sağlanarak güzel ve estetik bir gülüş elde edilebilir. Tam protezler sadece dokulardan destek alarak çenelere oturdukları için hareketlidir. Özellikle alt çenede protezin kullanımı, hareketli dokuların fazlalığı nedeniyle daha zordur.

PARSİYEL (KROŞELİ) PROTEZLER:

Ağızdaki mevcut dişlerin köprü için yeterli olmadığı durumlarda tercih edilir. Protiz Kroşeler (kancalar) aracılığıyla ağızdaki mevcut dişlere tutunur. Kullanımı tam protezlere göre daha kolaydır. Ancak kancalar konumuna göre estetik olmayan bir görüntü oluşturabilir.

PARSİYEL (HASSAS) BAĞLANTILI PROTEZLER:

Çok sayıda diş eksikliğinin olduğu ve sabit protezlerle tedavinin mümkün olmadığı durumlarda tercih edilir. Ağızdaki destek dişler kaplanır ve dişler üzerinde hazırlanan yuvalara oturan tutucular sayesinde protezler mevcut dişlere tutunur. Halk arasında çıteıtlı protezler diye adlandırılır. Dişler üzerinde görünür kroşe (kanca), tırnak olmayacağı için daha estetik bir görünüm sağlar. Tutuculuğu ve estetiği klasik parsiyel (kancalı) protezlere oranla daha iyi olduğundan dolayı hastanın bu tip protezlere alışması daha kolaydır. Kullanımı son derece kolaydır.

Adresimiz

Kurtköy Mah. Ankara Cad.
No:430 Pendik-İstanbul

info@dentolya.com

+90 216 378 96 98

Pazt - Cmts: 09:00-23:00

Pazar: 10:00-23:00

Uygulamalarımız

Android İphone

Bizi Takip Edin

© 2021 - Dentolya I Tüm Hakları Saklıdır